כך תעבדו נכון עם חברות השמה

May 19, 2019

כחלק טבעי ממחזור החיים של הארגון , נדרשים מעסיקים לגייס עובדים לשורותיהם, אם בעקבות החלפה או צורך חדש המתעורר בארגון.

 

לשם כך, מעסיקים רבים מסתייעים בחברות חיצוניות, הנקראות "חברות השמה" אשר פועלות לאיתור מועמדים התואמים את דרישות התפקיד.

 

 

המועמד שנמצא המתאים ביותר, מתחיל עבודתו בחברה ומערכת יחסי עובד מעביד חלה בין העובד למעסיק מיום תחילת עבודתו אצל המעסיק. המועמד אינו עובד של חברת ההשמה.

 

להסתייעות  בחברת השמה  יש מספר יתרונות:

 • שמירה על דיסקרטיות – פעמים שמעסיק מעוניין לאתר מועמד למשרה בכירה מבלי לפרסם זאת בארגון ולכן הסתייעות בגורם חוץ נותנת מענה הולך לצורך זה.

 • מקצועיות – על פי רוב, לחברות ההשמה התמחות מיוחדת באיתור ומיון מועמדים העונים על הצרכים של המעסיק. 

 • ישנן  חברות השמה בעלות יכולת לערוך מבחני מיון כחלק מהליך האיתור ובכך הן נותנות תמונה מלאה למעסיק אודות המועמד.

 • מהירות תגובה – לעיתים זקוק המעסיק לתגובה מהירה לשם איתור מועמד לאיוש תפקיד בכיר וחשוב. חברת השמה עשויה לתת סיוע למחלקת הגיוס שבארגון באיתור מועמדים מתאימים.

 • "צייד ראשים" – חברות השמה יכולות לאתר למועמדים המועסקים בחברות אחרות ולהציע להן את התפקיד מבלי לחשוף את המעסיק בשלב ראשון.

אז איך בוחרים חברת השמה שעונה על הצרכים של המעסיק?

 

 1. קיום רישיון של משרד העבודה - חברת השמה אמורה לפעול בכפוף לרישיון של מדרש העבודה, מומלץ לערוך בדיקה ולוודא שחברת ההשמה עימה יש בכוונתכם ליצור קשר, מחזיקה ברישיון מטעם משרד העבודה.

 2. כאלו שלא מבזבזות את הזמן שלך -  על מנת לוודא שאתם מתקשרים עם חברה רצינית  הפועלת בהתאם לנורמות מקובלות עליכם לוודא למול חברת ההשמה את אופן הפעילות שלה. כיצד היא מתכוונת לאתר את המועמדים, האם יערכו ראיונות (ווידאו או פרונטליים) או שמא החברה מתכוונת לשלוח קורות חיים מבלי שנפגשה עם המועמד. והחשוב מכל האם היא מתכוונת "להציף" אתכם בקורות חיים או דווקא לשלוח לא יותר מ 2-3 מועמדים המתאימים  ביותר לתפקיד. חברות אשר שולחות קורות חיים בכמויות גורמות למעסיק בזבוז זמן יקר .

 3. ניסיון וידע בגיוס והשמה -  מומלץ לבחון מה הרקע של המנהלים בחברת ההשמה, האם מדובר בכאלו שיש להם ניסיון ניהולי או שמא ניסיונם הוא רק מתחום הגיוס. ניסיון ניהולי בחברות מקנה יתרון היות וחברת ההשמה פועלת מתוך ראיה של צורכי הלקוח תוך שימת דגש על תחומים חיוניים ללקוח ומתוך ניסיון וראיה ניהולית.

 4. הבנת הצרכים של המעסיק – הקפדה על הבנה של צורכי המעסיק והלקוח היא הליך חיוני המסייעת לחברת ההשמה לאתר את המועמד בעל כישורים  ידע ואישיות התואמים את צורכי הלקוח. בדקו באם חברת ההשמה פועלת מתוך כוונה ללמוד את הצרכים שלכם.

 5. יכולת לערוך אבחון למועמד - מקצת מחברות ההשמה הינן בעלות יכולות עריכת אבחונים למועמדים המובילים. יכולת זו עשויה לקצר את הליך האיתור ולפשט את הליך האיתור.

 6. דיסקרטיות- זוהי תכונה חשובה ביותר, פעמים שמעסיקים מחפשים אחר מועמד באופן דיסקרטי מסיבות רבות, ראוי לעבוד למול חברת השמה המבטיחה דיסקרטיות ללקוח.

בהצלחה

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

מאמרים נבחרים

מנהל משאבי אנוש כשותף עסקי הדור הבא – מודל הוליסטי 2019

March 28, 2019

1/8
Please reload

מאמרים אחרונים
Please reload

ארכיון
Please reload

עקבו אחרינו
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square

כתובת:

אורנית , ת.ד 6248

טלפון

050-7247888

דואר אלקטרוני

koganitzia@gmail.com

© כל הזכויות שמורות   שלמה קוגן - יועץ ארגוני

 • Facebook Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • YouTube Social Icon